21 lipca 2014 roku miała miejsce międzynarodowa premiera kinowa filmu „Strażnicy Galaktyki”. Trylogia sprawiła, że Groot stał się ikoną popkultury. Przyglądamy się jego 14 klockowym wersjom.
Groot ma znacznie dłuższą niż seria filmów historię. Po raz pierwszy pojawił się w komiksach Marvel Comics w listopadzie 1960 roku. Nikt nie mógł wówczas podejrzewać, że przypominający drzewo najeźdźca z kosmosu, który miał za zadanie schwytanie ludzi do eksperymentów, po pół wieku stanie się sympatyczną postacią, którą dzieciaki z całego świata będą chciały układać z klocków.
PIERWSZY MOCARNY GROOT
Wśród wydanych przy okazji premiery filmu „Strażnicy Galaktyki” trzech regularnych zestawów największe wrażenie robił set LEGO 76020 Ucieczka z bazy Knowhere. Tu otrzymywaliśmy dużego Groota. Zbudowany z około 70 elementów humanoidalny superbohater posiadał ruchome ręce i nogi w odcieniach brązu i szarości. Głową i tors stanowił jeden klocek, dobrze oddający muskularną sylwetkę kompana szopa Rocketa.
GROOT ROBI SIĘ SYMPATYCZNY
W 2017 roku fani uniwersum Marvela wyczekiwali drugiej części „Strażników”, a wraz z nią nowych zestawów klocków przedstawiających sceny z filmu. Ponownie ukazały się trzy regularne sety (i jeden polybag), a Groot w wersji „dziecięcej” pojawił się w dwóch z nich. W mniejszym – LEGO 76080 Zemsta Ayeshy otrzymujemy odlew minidrzewka w czerwonym kostiumie z zapięciem i zawziętą miną. W większym – LEGO 76081 Milano kontra Abilisk Groot wystąpił zaś w stroju adamowym, z o wiele bardziej sympatycznym wyrazem twarzy.
JAKO MINIFIGURKA
Pierwsza odsłona Groota w postaci klasycznej minifigurki miała miejsce w zestawie nawiązującym do filmu „Avengers: Wojna bez granic”. W niewielkim secie LEGO 76102 Poszukiwanie broni Thora z 2018 roku można było zbudować statek kosmiczny Rocketa oraz niewielkie stanowisko skrywające Stormbreakera, którego bez pomocy Groota nie dałoby się w filmie zbudować.
Ubiegłoroczna, trzecia filmowa odsłona kosmicznych przygód także przyniosła klockowego Groota w postaci klasycznej minifigurki – wśród trzech nowych zestawów na licencji filmu pojawił się on w najmniejszym LEGO 76253 Kwatera Strażników Galaktyki. Ze starannie wykonanym nadrukiem na torsie i nóżkach oraz naramiennikiem wyróżnia się na tle pozostałych członków ekipy w jednolitych strojach.
Bardzo podobna figurka występowała także w: zestawie LEGO 76231 Kalendarz adwentowy ze Strażnikami Galaktyki, secie LEGO 76193 Statek Strażników oraz jako dodatek do gazetki Lego Marvel Avengers wydawnictwa Blue Ocean (różniły się tylko buźkami i akcesoriami).
WIĘKSZE WERSJE GROOTA
Ostatnie lata w serii LEGO Marvel to głównie powrót do filmów z faz I-III MCU. Zestawy w ujednoliconych pudełkach z szyldem „The Infinity Saga” przyniosły 4 nowe wersje Groota.
Najciekawiej z pewnością wypada wydany w 2022 roku zestaw LEGO 76217 Ja jestem Groot, w którym z niespełna 500 elementów można zbudować figurkę o wysokości 26 cm, z ruchomymi kończynami i wielkimi oczami. Warto też zwrócić uwagę na model kasety magnetofonowej oraz na, jakże trafną, tabliczkę informacyjną z „danymi” postaci.
Na drugim biegunie estetyki z pewnością znajduje się zestaw LEGO 76282 Rocket i Mały Groot z 2024 roku, w którym poza pokracznym szopem złożonym z ponad 550 elementów otrzymujemy także figurkę naszego bohatera z nieruchomymi nóżkami, zabawną buźką i czerwonym strojem, przypominającą odlew ze wspomnianego wcześniej setu 76080.
Ciekawostką dla fanów komiksów Marvela jest ubiegłoroczny zestaw LEGO 76249 Groot jako Venom. Połączenie tych dwóch postaci w klockowej wersji wypadło całkiem nieźle – podoba mi się przełamanie jasnobrązowych kolorów czarnymi klockami, szerokiego uśmiechu czerwonym językiem i białymi zębami. Ponad 600 elementów w zestawie pozwala także zbudować kompletnego, czarnego Venomogroota.
W sierpniu mamy otrzymać kolejnego sporego Groota. To zestaw LEGO 76297 Tańczący Groot. Figurkę z czarnymi słuchawkami i okularami będzie można wprawiać w ruch kręcąc korbką zamontowaną w białym modelu doniczki. Skojarzenia z tańczącym kaktusem w rytm pewnej piosenki wydają się być nieprzypadkowe. Doniczkę można ozdobić jednym z trzech logotypów z produkcji Marvela.
KWADRATOWY GROOT
Groot pojawił się także dwukrotnie w wersji brickheadzowej. Pierwszy raz w 2018 roku w zestawie LEGO 41626 Groot i Rocket, nawiązującym do wspominanej wcześniej „Wojny bez granic”. Drugi raz to 2024 rok i set LEGO 40671 Groot w doniczce, który jest niejako w roli przedsmaku sierpniowej premiery.
Plotki głoszą powrót tej postaci w jednym z zapowiedzianych filmów szóstej fazy uniwersum – czekam zatem na kolejne ciekawe sety z tym bohaterem.
***
W tym roku z produkcji wyleci wiele zestawów LEGO. Ich aktualną listę znajdziecie w naszym zestawieniu Wycofań LEGO 2024.
Po więcej nowości dołączcie do naszej społeczności na Facebooku: https://www.facebook.com/klockinews
Artykuł zawiera linki afiliacyjne. Robiąc zakupy dzięki nim wspieracie rozwój tego bloga. Dzięki!