Debiutujący właśnie kolekcjonerski zestaw to największy w historii model Nory ze świata Harry’ego Pottera. Przypominamy wszystkie cztery.
LEGO 76437 Nora – edycja kolekcjonerska to przynajmniej na papierze zestaw 18+. Składa się z 2405 elementów i przedstawia chybotliwy rodzinny dom Weasleyów o wymiarach 46 cm wysokości, 25 cm szerokości i 23 cm głębokości. Jest więc to największa replika tej charakterystycznej budowli w historii LEGO.
NORA 2010
Pierwszą w historią klockową wersją Nory była ta z wydanego w 2010 roku zestawu LEGO 4840 Nora. Nawiązywała do scen z filmu „Harry Potter i Książę Półkrwi” i ataku śmierciożerców na budynek w okolicach miejscowości Ottery St. Catchpole. Warto zaznaczyć, że tej napaści nie opisywano w książce, występuje tylko w adaptacji w reżyserii Davida Yatesa. Jest to też pierwszy w historii zestaw nawiązujący stricte do tego filmu.
Zestaw składa się z 544 elementów i zawiera 6 minifigurek – Ginny, Molly i Arthura Weasleyów, Harrego oraz Bellatrix Lestrange i Fenrira Greybacka. Najciekawiej wypadają Molly i Bellatrix, z zadrukowanymi, szczegółowymi torsami i nogami.
Oprócz głównego budynku budujemy także dwie mniejsze platformy z funkcjami bawialnymi – możemy upozorować strzelanie ognistymi elementami w domek czy figurki. Sama Nora prezentuje się dość dziwnie – w świecie Pottera była to konstrukcja składająca się z wielu dobudówek w różnych stylach, z wieloma pomieszczeniami na piętrach i dużą kuchnią. O ile wnętrze i parter przypominają filmowy pierwowzór, tak górna część jest „regularna”, prosta, wnętrza są bardzo ciasne, zupełnie inaczej niż w filmie.
Osobnym tworem jest model kominka za pomocą którego czarodzieje, z użyciem proszku fiuu przemieszczali się pomiędzy różnymi lokacjami. Zachowując skalę minifigurkową i zostawiając trochę przestrzeni na parterze budynku było to prawdopodobnie jedyne wyjście by ten charakterystyczny element domu umieścić w zestawie.
NORA 2020
Dziesięć lat później fani serii doczekali się nowej, większej wersji budynku. Zestaw LEGO 75980 Atak na Norę liczył 1047 elementów i kosztował katalogowo 479,99 zł.
Konstrukcyjnie widać znaczną poprawę w stosunku do poprzedniej wersji – na parterze wkomponowano kominek, osobną, otwieraną część stanowi duży stół z sześcioma krzesłami, otwiera się także fragment z kanapą. Dach zyskał kolorowe elementy. Znacznie poprawiono wygląd górnych kondygnacji, dodając skośne pomieszczenia – pokoje Ginny i Rona, sypialnię Państwa Weasleyów czy niewielki biały taras. Jest kolorowo, na swój sposób uroczo dziwacznie. Zadbano o dużą liczbę detali – zdjęć, dekoracji łóżek, czy charakterystycznych elementów wyposażenia, jak na przykład magiczna włóczka.
W tej wersji nie ma możliwości „wymiany ognia” pomiędzy bywalcami Nory i śmierciożercami – poza główną konstrukcją otrzymujemy niewielką, ozdobioną kilkoma elementami imitującymi płomienie podstawkę, na której możemy umieścić klockowe wersje Bellatrix i Fenrira.
Poza nimi w zestawie znalazło się jeszcze 6 figurek, z których żadna nie posiada zadrukowanych nóżek (jedynie wilkołak ma takowe), Harry to ta sama wersja co w zestawie LEGO 75967 Zakazany Las: spotkanie Umbridge. Warto odnotować także debiut Tonks w klockowej wersji (później pojawi się jeszcze w jednym z kalendarzy adwentowych i w modelu Grimmauld Place 12).
W stosunku do pierwszej wersji nastąpił duży progres konstrukcyjny – model znacznie bardziej przypomina oryginał, lecz by zachować skalę minifigurkową projektanci musieli sięgać po kompromisy. Na taką „przypadłość” nie powinien cierpieć tegoroczny zestaw z Norą w wersji kolekcjonerskiej, którego zapowiedź powinniśmy otrzymać już niebawem.
NORA W WERSJI MINI
LEGO 76404 Kalendarz adwentowy z 2022 roku przyniósł, poza figurkami, kilka ciekawych, małych budowli. Obok miniekspresu do Hogwartu, wierzby bijącej czy Banku Gringotta z kilkunastu elementów można było zbudować niewielki model domu Weasleyów. Wyróżniają się tu dwa elementy zielone oraz podział na parter i piętra w różnych kolorach, z czerwonymi dachami.
NORA KOLEKCJONERSKA
LEGO 76437 Nora – edycja kolekcjonerska to najnowsza wersja chybotliwego domu rodzinnego Weasleyów. Składa się z 2405 elementów i przedstawia chybotliwy rodzinny dom Weasleyów o wymiarach 46 cm wysokości, 25 cm szerokości i 23 cm głębokości.
Poza główną chatką z różnokolorowymi dachówkami i oknami z witrażami, mamy także charakterystyczną, przechyloną nadbudówkę w kolorze kremowym z różniej wielkości białymi i turkusowymi okiennicami. Przed domem jest niewielki ogródek, który uprawia Molly Weasley, a po prawej stronie Nory jest przylegająca do niej chlew, w którym znajdują się dwie świnie.
Nowa Nora jest „rozkładana”, co pozwala na wgląd do jego szczegółowego wnętrza. A tam znajdziemy masę pomieszczeń. Na parterze są kuchnia z dużym stołem, zegarem Weasleyów i „samomyjącymi się” garnkami, oraz salon z kominkiem, w którym płonie zielony płomień, który powstawał po wykorzystaniu proszka Fiuu. Do tego mamy druty, które same tworzą słynne swetry Weasleyów.
Na wyższych kondygnacjach są m.in.: pokój Freda i George’a z dwoma łóżkami, pokój Ginny z łóżkiem z zieloną pościelą z logiem klub quidditcha Holyhead Harpies oraz plakatem Fatalnych Jędz (The Weird Sisters), pokój Molly i Artura z przekrzywionym, podwójnym łożem, pokój Rona z łóżkiem z pościelą z logiem Armat z Chudley, niewielki pokój Percy’ego, toaleta i strych.
W zestawie jest też aż 10 minifigurek. Są to: Percy Weasley, Charlie Weasley, Bill Weasley, Molly Weasley, Fred Weasley, George Weasley, Arthur Weasley, Ginny Weasley, Ron Weasley i Harry Potter. Do tego figurka Errola na przezroczystym klocku, dzięki czemu wygląda jakby leciała w kierunku domu.
Zestaw LEGO 76437 Nora – edycja kolekcjonerska zadebiutuje 1 września (dla członków programu LEGO Insiders). Kosztuje katalogowo 1149,99 zł.
Teraz przy zakupie nowej Nory dostaniemy trzy gratisy. Więcej o tym przeczytacie tutaj>>.
Więcej zapowiedzi na 2024 rok znajdziecie tutaj>>.
***
W tym roku z produkcji wyleci wiele zestawów LEGO. Ich aktualną listę znajdziecie w naszym zestawieniu Wycofań LEGO 2024.
Po więcej nowości dołączcie do naszej społeczności na Facebooku: https://www.facebook.com/klockinews
Artykuł zawiera linki afiliacyjne. Robiąc zakupy dzięki nim wspieracie rozwój tego bloga. Dzięki!