LEGO Speed Champions to kilkadziesiąt modeli samochodów wyścigowych, sportowych, bolidów czy ikon motoryzacji. Przypominamy zestawy z lat 2015-2019.
Modele, które ukazują się w ramach LEGO Speed Champions to godni następcy zakończonej w 2012 roku serii LEGO Racers. Więcej o LEGO Racers przeczytacie tutaj:
Wróćmy jednak do początków Speed Champions.
Ready, steady, go – 2015
Od początku istnienia serii wydawane pod szyldem Speed Champions zestawy można podzielić na dwie kategorie – mniejsze, w których buduje się jeden model samochodu (i do pewnego czasu niewielkie konstrukcje związane z wyścigami samochodowymi) oraz większe – z jednym, dwoma lub nawet trzema modelami pojazdów oraz większymi pobocznymi budowlami – zestawy z 2015 roku, z zielonym napisem „Speed” na pudełkach i instrukcjach prezentowały siedem modeli na licencji trzech marek:
McLaren – zestaw 75909 prezentował model samochodu P1 o szerokości 6 studów, składał się ze 168 elementów, zawierał jedną minifigurkę. Konstrukcja jest dość prosta, kilka naklejek pomagało lepiej oddać czarno-żółte kształty pojazdu. W zestawie 75911 poza szarym bolidem McLaren Mercedes znalazł się także model punktu pit stop z narzędziami, komputerami i częściami zamiennymi oraz 3 figurki – kierowcy i dwojga serwisantów.
Ferrari – najliczniej reprezentowana ówcześnie marka to dwa modele czerwonych samochodów – ozdobiony wieloma naklejkami 75908 model 458 Italia GT2 oraz dość wiernie imitujący oryginał LaFerrari w zestawie 75899. Największe wrażenie robił jednak duży, liczący prawie 900 elementów i 6 figurek set 75913 Ciężarówka F14 T & Scuderia Ferrari. Ciężarówka to prawdziwe centrum dowodzenia pełna ekranów, części zamiennych, narzędzi z miejscem na bolid w tylnej części. Każda z figurek ma inne akcesoria, dzięki otwieranym częściom i ruchomym mechanizmom zestaw zapewniał wiele godzin zabawy.
Porsche – ciekawy zestaw 75910 z szarym modelem samochodu 918 Spyder, z „otwartym” dachem i zbudowanym z kilku klocków stendem z flagą wyścigową oraz większy, składający się z dwóch modeli samochodów, linii start/meta oraz podium dla trójki najszybszych kierowców set 75912 Porsche 911 GT, linia mety. W zestawie kilka wymiennych flag, m. in. Hiszpanii, Danii czy Niemiec oraz 4 figurki.
Muscle cars – 2016
W kolejnym roku fani szybkich samochodów otrzymali kolejne siedem zestawów, w większości na licencjach nowych marek. Zadowoleni byli szczególnie fani tzw. Muscle carów.
Chevrolet – dwa premierowe zestawy zawierały: model Corvette Z06 w intensywnym, żółtym kolorze z czarnymi elementami, zbudowany ze 173 elementów, kierowcę w czerwonym kasku i kamerę telewizyjną (zestaw 75870), oraz dwa modele w zestawie (75874 Chevrolet Camaro Drag Race). Ten drugi, oprócz aut, zawierał model sygnalizacji startu/mety wyścigu, lekko zmodyfikowany względem tego wydanego rok wcześniej przy okazji zestawu z Porsche. Uwagę przykuwa też złoty puchar wykonany z kielicha i rolki. Trzy figurki przedstawiają kierowców oraz kolesia z wyścigową flagą.
Ford – podobnie jak w przypadku Chevroleta otrzymaliśmy dwa zestawy – 75871 z ikonicznym modelem samochodu Mustang GT w niebieskim kolorze (mniejszą konstrukcją był wyświetlacz z czasem okrążenia) i minifigurką w ciemnoniebiesko-białych barwach oraz większy, trochę „odjechany” (sic!) 75875, w którym budujemy masywnego Forda F-150 Raptor wraz z przyczepą, na której można umieścić model samochodu Ford Model A Hot Rod w żółto-czarnych barwach. Zestaw uzupełnia słup ze światłami w trzech kolorach oraz konstrukcja będąca połączeniem podestu dla zwycięzcy z jednej strony i miejsca do przechowywania narzędzi, sprzętów i akcesoriów niezbędnych podczas wyścigu samochodowego.
Audi – dwa małe zestawy na licencji niemieckiego producenta to podobne kolorystycznie 75872 prezentujący model R18 e-tron quattro, w biało-czarno-czerwono-szarych barwach oraz bardziej stonowany konstrukcyjnie 75873 R8 LMS Ultra wzbogacony o kolejną małą konstrukcję podestu oraz złotego pucharu (tym razem już nie z kielicha). Oba modele cechowały się dużą liczbą naklejek – do najciekawiej prezentujących się można zaliczyć duże białe logo koncernu na czerwonym tle na dachu i spojlerze R8.
Porsche – drugi rok z rzędu LEGO wydało zestaw na licencji przedsiębiorstwa z siedzibą w Stuttgarcie-Zuffenhausen. Duży zestaw 75876 zawierał dwa modele – 919 Hybrid i 917K, a także dużą aleję serwisową z podnośnikiem, narzędziami, serwisem opon oraz monitorami. W zestawie 5 minifigurek – kierowcy, mechanicy i obsługa wyścigu. To najbardziej rozbudowany, największy (ponad 700 elementów) zestaw Speed Champions z 2016 roku.
Jako ciekawostkę warto wspomnieć o akcji sklepów Toys „R” Us, w której w czerwcu 2016 roku można było zdobyć składający się z 40 elementów minizestaw przedstawiający trzystopniowe podium z dużym pucharem dla zwycięzcy wyścigu.
Powrót Formuły 1 i pierwszy klasyk – 2017
Rok 2017 przyniósł największy w historii zestaw LEGO Speed Champions – zbudowany z ponad 900 elementów zestaw 75883 Mercedes AMG Petronas Formula One Team zawiera 8 minifigurek (kierowcy, inżynierowie, obsługa wyścigu, kibic), dwa bolidy, stanowisko napraw, operatora kamery, wózek z hot-dogami, linię startu oraz zadaszone podium (prezentujące się zdecydowanie najciekawiej spośród wszystkich opisywanych wcześniej). Czy to nie najbardziej kompletny zestaw z motywem Formuły 1?
Fani marki Mercedes mogli także nabyć mniejszy zestaw 75877 z modelem Mercedes-AMG G3 z wymienną przednią częścią i ciekawą figurką w żółto-czarnym stroju.
Wśród mniejszych zestawów wydanych w 2017 roku warto wyróżnić debiut modelu na licencji Bugatti – Chiron w niebiesko-czarnych barwach (set 75878), powrót McLarena z pomarańczowym modelem 720S (set 75880) oraz nowe zestawy Ferrari – bolid Scuderia Ferrari SF16-H (zestaw 75879) oraz zestaw LEGO 75882 Ferrari FXX K i centrum techniczne (model Ferrari FXX K wraz z niewielkim centrum technicznym i podjazdem z funkcją bawialną).
Jedyny zestaw prezentujący samochody marki Ford przyniósł pierwszy w historii samochód sprzed kilkudziesięciu lat – w zestawie 75881 oprócz modelu Forda GT 2016 otrzymaliśmy także model Forda GT40 w wersji z roku 1966 – poza dwojgiem kierowców w strojach „z epoki” są także mechanik i trzystopniowe podium. Set to swoisty hołd dla 50 lat modeli GT i ich wkładu w historię wyścigów samochodowych.
Ferrari, Ford i Porsche – 2018
Rok 2018 nie przyniósł nowych licencji w serii Speed Champions. Ukazał się za to kolejny model „historyczny” na licencji Forda – 75884 1968 Ford Mustang Fastback. Ładny, czarno-zielony model składający się z około 150 elementów i był ozdobiony kilkoma naklejkami. Do tego mieliśmy minifigurkę kierowcy w beżowym stroju. Drugim zestawem na licencji tego producenta był model Fiesta M-sport WRC (set 75885) – najbardziej zbita konstrukcja, wysoka, niebiesko-biała konstrukcja kojarząca mi się z godzinami spędzonymi na grach z serii Colin Mcrae Rally „prowadząc” podobne samochody.
Obecność Ferrari w zestawach z 2018 roku zaznaczają dwa zestawy – mniejszy, poprawny model 488 GT3 Scuderia Corsa (set 75886) oraz liczący ponad 800 elementów LEGO 75889 Rewelacyjny warsztat Ferrari – 7 unikatowych minifigurek, 3 pojazdy, urocze naklejki z historycznymi grafikami, wiele narzędzi i akcesoriów z pewnością przyniosły długie godziny zabawy fanom wyścigów w każdym wieku.
Ostatnie dwa wydane w tamtym roku zestawy to modele samochodów Porsche – 919 Hybrid (zestaw 75887) oraz 911 RSR i 911 Turbo 3.0 (75888). Uwagę zwraca ten ostatni, w limonkowo-czarnych barwach, wyróżniający się przy biało-czarnych pozostałych modelach. Dodatkową konstrukcją jest słup z imitacją wyświetlacza liczby okrążeń, obok której możemy postawić minifigurkę w białym stroju z tablicą informacyjną.
Ostatnie modele sześciostudowe – 2019
Ostatnia fala modeli samochodów w mniejszych rozmiarach przyniosła dwa „podwójne” zestawy na nowych licencjach:
- Dodge (set 75893) z klockowymi wersjami 1970 Charger R/T – kojarzącym się z filmową serią o pewnym łysym kierowcy i jego rodzinie, do której jeszcze w Speed Champions wrócimy; oraz żółto-czarnym 2018 Dodge Challenger SRT Demon z minifigurką w bardzo ciekawym stroju, z dużą grafiką z wizerunkiem diabła.
- Mini – w zestawie 75894 do zbudowania były klockowe wersje Coopera S Rally (czy to najmniejszy model w całej serii?) oraz 2018 John Cooper Works Buggy w czarno-zielonych barwach z czerwonym dachem i dużymi kołami. W zestawie także wysokie, lecz dość puste stanowisko do napraw z narzędziami.
Kolejnym historycznym modelem w serii został 1974 Porsche 911 Turbo 3.0 w zestawie 75895 (tors figurki wygląda genialnie!), pojawił się też nowy set na licencji Ferrari – 75890 F40 Competizione, w którym można wymienić przednie i tylne części na inne wersje.
Ukazał się też nowy model Chevroleta – niebieski Camaro ZL1 Race Car z zadrukowanymi kołpakami (set 75891). Na rynek trafił też zestaw LEGO 75892 McLaren Senna – samochód w szaro-pomarańczowych barwach, z minifigurką w subtelnie zadrukowanych nóżkach i torsie.
Kolejne lata
Od 2020 roku w serii Speed Champions zmieniła się skala – od tego roku premierowe zestawy były szersze, ośmiostudowe, a seria zdobyła kolejne licencje, również filmowe. Zdecydowano się zrezygnować z większych, pobocznych konstrukcji, co było standardem w początkowych zestawach z więcej niż jednym samochodem. Nie zmieniła się natomiast obecność charakterystycznego czarnego klucza w niemal każdym zestawie od początku serii.
***
W tym roku z produkcji wyleci wiele zestawów LEGO. Ich aktualną listę znajdziecie w naszym zestawieniu Wycofań LEGO 2024.
Po więcej nowości dołączcie do naszej społeczności na Facebooku
Artykuł zawiera linki afiliacyjne. Robiąc zakupy dzięki nim wspieracie rozwój tego bloga. Dzięki!