spot_img
Strona głównaNewsyWszystkie ekspresy LEGO do Hogwartu. Jest ich aż dziesięć

Wszystkie ekspresy LEGO do Hogwartu. Jest ich aż dziesięć

Najnowszy LEGO Ekspres do Hogwartu jest zdecydowanie największy ze wszystkich czarodziejskich pociągów. W ciągu ostatnich 21 lat ukazało się jednak też sporo innych fajnych setów.

Zaplanowana na 31 sierpnia premiera zestawu 76405 Ekspres do Hogwartu – edycja kolekcjonerska to okazja by przyjrzeć się rozwojowi klockowych pociągów z uniwersum Harry’ego Pottera.

Skromna liczba klocków na początek

Po raz pierwszy ekspres przy klockowej wersji magicznego peronu numer 9¾ na Stacji King’s Cross w Londynie zatrzymał się w 2001 roku, gdy w kinach pojawił się pierwszy film z sympatycznym czarodziejem „Harry Potter i Kamień Filozoficzny”.

Zestaw LEGO 4708 Express do Hogwartu składał się z 410 elementów i jak na tak niewielką ich liczbę był zaskakująco ciekawy. W pudełku mogliśmy znaleźć klocki, które umożliwiały budowę parowozu, wagonu pasażerskiego oraz prostej namiastki peronu 9¾. Lokomotywa z wagonem połączona była magnesami.

LEGO 4708 Express do Hogwartu
fot. LEGO

Parowóz miał specjalną skrytkę na skrzynię, a w wagonie znalazło się miejsce na dwa przedziały (pierwszej i drugiej klasy), ale zapomniano o szybach. Dostęp do wnętrza wagonu, w którym znajdował się m.in. klocek z holograficzną naklejką był możliwy po zdjęciu dachu wraz ze ścianami bocznymi. Peron nie był rozbudowany, ale bogaty w detale, takie jak: czerwona lampa, wózek na bagaże, tajemne przejście czy kosz na śmieci.

W zestawie mieliśmy trzy minifigurki: Harry’ego Pottera, Rona Weasley’a i Hermiony Granger (ekskluzywna), a także figurkę sowy Hedwigi. Set katalogowo kosztował 50 euro.

Dwa ekspresy w jednym roku

Trzy lata później na rynku ukazały się dwa kolejne pociągi – zestawy o numerach 4758 i 10132. Oba były podobne do poprzednika i oba pozwalały na odegranie m.in. scenki z filmu „Harry Potter i więzień Azkabanu” – trzeciej części przygód Harry’ego.

Ekspres z setu 4758 składał się z parowozu (z ukrytym schowkiem), jednego wagonu (z już dodanymi szybami) i prościutkiej stacji w wiosce Hogsmeade.

fot. LEGO

Wśród 389 elementów były te umożliwiające złożenie czterech minifigurek: Harry’ego Pottera, Rona Weasley’a, profesora Remusa Lupina oraz Dementora. Zestaw kosztował 40 euro.

Krokiem w przód był set 10132. Przede wszystkim był pierwszym, do którego dołączono tory! No i projektanci wpadli wreszcie na to, że parowóz powinien mieć tender. Konstrukcja pociągu była utrzymana w podobnym do dwóch poprzednich zestawów stylu, a lokomotywa i wagon pasażerski były w zasadzie kopią ich odpowiedników z setu 4758. W zestawie mieliśmy też dokładnie te same minifigurki.

fot. LEGO

Różnicę robiła stacja Hogsmeade, która w tym zestawie była budynkiem z dwoma kondygnacjami. Wyróżnikiem było też to, że do pudełka wrzucono też system 9V, dzięki któremu mogliśmy się cieszyć zdalnym sterowaniem już bez konieczności jego dokupowania. W zestawie mieliśmy również kilka unikalnych klocków, np. trzy sztuki biletu (tile 1 x 2), który można było „kupić” w specjalnym „biletomacie” na stacji.

Set składał się z 690 klocków i kosztował 120 euro.

Fajny set i siedem lat oczekiwania

Kolejny ekspres fani otrzymali w 2010 roku. Wówczas ukazał się zestaw o numerze 4841. Składał się z 646 elementów, a jego katalogowa cena to 369,99 zł.

Pociąg trzeciej generacji był bardziej dopracowany, a dodatkowo w tym ekspresie żółte klocki zostały zastąpione złotymi. W wagonie osobowym konstruktorzy zrezygnowali z podziału na przedziały, a zdejmowany był jedynie dach (a nie jak wcześniej dach i ścianki).

fot. LEGO

W zestawie było pięć minifigurek: Luny Lovegood, Ginny Weasley, Rona Weasley’a, Harry’ego Pottera i Draco Malfoy’a. Trzy pierwsze są do dziś ekskluzywne.

fot. LEGO

W komplecie mieliśmy też wiele fajnych nawiązań do serii HP, m.in. latającego Forda Anglia (z otwieranym słynnym bagażnikiem), wydanie „The Quibblera”, egzemplarz „Proroka Codziennego” z krzykliwym tytułem „Masowa ucieczka z Azkabanu”, figurkę sowy Świstoświnki, figurkę Errola, figurkę sowy Hedwigi, wózek z fasolkami Bertiego Botta czy pelerynę niewidkę.

Na kolejny duży ekspres przyszło nam czekać aż siedem lat, a w międzyczasie ukazały się dwie jego wersje mini.

W 2011 roku LEGO wypuściło polybag ze składającą się z 64 elementów wersją ekspresu do Hogwartu (numer 40028). Można go było dostać jako gratis przy zakupie zestawu LEGO 10217 Ulica Pokątna.

fot. LEGO

Pod koniec 2016 roku słynny pociąg mogliśmy natomiast znaleźć w zestawie 71247 Dimensions – Harry Potter Team Pack. Wchodzący w skład tego setu ekspres był do zbudowania z 49 klocków.

fot. LEGO

Powrót ekspresu do Hogwartu

Dopiero w 2018 roku fani otrzymali nowy ekspres z prawdziwego zdarzenia. Zestaw 75955 jest na rynku do dziś i cieszy się dość dużym uznaniem miłośników Harry’ego. Zła wiadomość jest jednak taka, że w grudniu prawdopodobnie zostanie on wycofany z produkcji.

fot. LEGO

Ten zestaw to z jednej strony naprawdę udany parowóz z wieloma detalami, a z drugiej – dość proste wagony. Osobowy ma cztery siedzenia i zdejmowany bok oraz dach. To uproszczenie spowodowało, że z 801 klocków można ułożyć jeszcze w miarę rozbudowany model peronu 9¾ wraz z kładką nad torami. Potężnym minusem tego setu jest jednak brak torów.

fot. LEGO

Wśród detali są m.in.: sekretne ruchome wejście w ceglanym murze, plakat z poszukiwanym przestępcą, stojak z gazetami, na którym leżą dwa egzemplarze „Proroka Codziennego”, czy czekoladowa żaba.

Peron ma ok. 13 cm wysokości, 31 cm szerokości i 17 cm głębokości. Ekspres do Hogwartu ma ok. 9 cm wysokości, 46 cm długości i 5 cm szerokości.

W zestawie jest sześć minifigurek: Harry’ego Pottera, Rona Weasley’a, Hermiony Granger, profesora Remusa Lupina, pani z wózkiem i Dementora. Hermiona, Remus Lupin i pani z wózkiem to figurki ekskluzywne.

fot. LEGO

Odliczanie dni do następnego ekspresu ułatwiły kalendarze

Przez kolejne cztery lata okazję do zakupu ekspresu do Hogwartu mieliśmy jedynie w kalendarzach adwentowych. Pierwszy z nich pojawił się w zestawie z 2019 roku LEGO 75964 Harry Potter – Kalendarz adwentowy. Prościutki pociąg (lokomotywa plus tender) składał się z 22 elementów.

fot. LEGO

W kalendarzu na 2021 roku (numer 76390) nie mieliśmy expresu, ale uproszczoną konstrukcję z peronem 9¾.

fot. LEGO

Już we wrześniu pojawi się kolejny kalendarz adwentowy (numer 76404), w którym znajdziemy prostą konstrukcję ekspresu do Hogwartu. Tym razem będzie to lokomotywa i namiastka peronu 9¾.

fot. LEGO

Potężny ekspres nadjeżdża, ale ze stacji się nie ruszy

Już 31 sierpnia pojawi się zestaw 76405 Ekspres do Hogwartu – edycja kolekcjonerska. Za możliwość jego ułożenia z 5129 elementów i w skali 1:32 zapłacimy 2399,99 zł. I prawdopodobnie trudno będzie o zniżkę, bo zestaw ma być ekskluzywny, czyli dostępny tylko na LEGO.com i w oficjalnych sklepach duńskiej marki.

fot. LEGO

W zestawie znajdziemy pociąg, peron i aż 20 minifigurek. Pociąg składa się z charakterystycznej czerwonej lokomotywy, wagonu-węglarki i wagonu osobowego. Skład ma 118 centymetrów długości i 26 centymetrów wysokości i 20 cm szerokości. W odróżnieniu od setu 75955 z 2018 roku ten ekspres stoi na torach. Te jednak nigdzie nie prowadzą (albo prowadzą wszędzie – to zależy już od Was), a ich rozstaw jest szerszy niż standardowy, co powoduje, że tego pociągu nie połączymy z poprzednimi (przynajmniej bez znacznych przeróbek).

Lokomotywa ma szczegółowe podwozie i dźwignię na górze, dzięki której pociąg parowy się kołysze. W tenderze przewożony jest „węgiel” zasilający pociąg.

fot. LEGO

Wagon pasażerski składa się z trzech przedziałów, a w każdym z nich przedstawiona jest kultowa scena z filmu: gdy Harry, Ron i Hermiona spotykają się po raz pierwszy, gdy profesor Lupin ratuje Harry’ego przed Dementorami w trzeciej części oraz gdy Luna ratuje Harry’ego przed zaklęciem Draco z szóstego filmu. Model przedstawia także peron 9¾ na stacji King’s Cross, gdzie dorosły już Harry i Ginny czekają z dziećmi, Lily, Jamesem i Albusem na pierwszą podróż Albusa ekspresem do Hogwartu.

Minifigurki, które znajdziemy w pudełku to postaci, które nawiązują do konkretnych części sagi o czarodzieju:

  • część 1: Harry Potter, Ron Weasley, Hermiona Granger, konduktor, pani z wózkiem;
  • część 3: Harry Potter, Remus Lupin, Dementor, Ron Weasley i Hermiona Granger;
  • część 6: Harry Potter, Luna Lovegood, Draco Malfoy;
  • część 8: Harry Potter, Ginny Weasley, Albus Severus Potter, Lily Luna Potter, James Sirius Potter i uczeń Hufflepuffu.
fot. LEGO

Zestaw zapakowany jest w duże czarne pudło sugerujące, że przeznaczony jest dla dorosłych fanów LEGO. W środku znajdziemy m.in. papierowy bilet do Hogwartu.

 

 

***

W tym roku z produkcji wyleci wiele zestawów LEGO. Ich aktualną listę znajdziecie w naszym zestawieniu Wycofań LEGO 2022.

Po więcej nowości dołączcie do naszej społeczności na Facebooku: https://www.facebook.com/klockinews

Artykuł zawiera linki afiliacyjne. Robiąc zakupy dzięki nim wspieracie tego bloga. Dzięki!

 

Andrzej Rembowski
Andrzej Rembowski
Dziennikarz od 25 lat, fan LEGO niemal od urodzenia. Do dziś ma łzy w oczach, gdy wspomina krokodyla z Fabulandu. W dobre dni zdarzają mu się dobre artykuły. Rzadko ma dobre dni.
PODOBNE ARTYKUŁY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POPULARNE

OSTATNIE KOMENTARZE