Najnowszy LEGO Ekspres do Hogwartu jest zdecydowanie największy ze wszystkich czarodziejskich pociągów. W ciągu ostatnich 21 lat ukazało się jednak też sporo innych fajnych setów.
Zaplanowana na 31 sierpnia premiera zestawu 76405 Ekspres do Hogwartu – edycja kolekcjonerska to okazja by przyjrzeć się rozwojowi klockowych pociągów z uniwersum Harry’ego Pottera.
Skromna liczba klocków na początek
Po raz pierwszy ekspres przy klockowej wersji magicznego peronu numer 9¾ na Stacji King’s Cross w Londynie zatrzymał się w 2001 roku, gdy w kinach pojawił się pierwszy film z sympatycznym czarodziejem „Harry Potter i Kamień Filozoficzny”.
Zestaw LEGO 4708 Express do Hogwartu składał się z 410 elementów i jak na tak niewielką ich liczbę był zaskakująco ciekawy. W pudełku mogliśmy znaleźć klocki, które umożliwiały budowę parowozu, wagonu pasażerskiego oraz prostej namiastki peronu 9¾. Lokomotywa z wagonem połączona była magnesami.
Parowóz miał specjalną skrytkę na skrzynię, a w wagonie znalazło się miejsce na dwa przedziały (pierwszej i drugiej klasy), ale zapomniano o szybach. Dostęp do wnętrza wagonu, w którym znajdował się m.in. klocek z holograficzną naklejką był możliwy po zdjęciu dachu wraz ze ścianami bocznymi. Peron nie był rozbudowany, ale bogaty w detale, takie jak: czerwona lampa, wózek na bagaże, tajemne przejście czy kosz na śmieci.
W zestawie mieliśmy trzy minifigurki: Harry’ego Pottera, Rona Weasley’a i Hermiony Granger (ekskluzywna), a także figurkę sowy Hedwigi. Set katalogowo kosztował 50 euro.
Dwa ekspresy w jednym roku
Trzy lata później na rynku ukazały się dwa kolejne pociągi – zestawy o numerach 4758 i 10132. Oba były podobne do poprzednika i oba pozwalały na odegranie m.in. scenki z filmu „Harry Potter i więzień Azkabanu” – trzeciej części przygód Harry’ego.
Ekspres z setu 4758 składał się z parowozu (z ukrytym schowkiem), jednego wagonu (z już dodanymi szybami) i prościutkiej stacji w wiosce Hogsmeade.
Wśród 389 elementów były te umożliwiające złożenie czterech minifigurek: Harry’ego Pottera, Rona Weasley’a, profesora Remusa Lupina oraz Dementora. Zestaw kosztował 40 euro.
Krokiem w przód był set 10132. Przede wszystkim był pierwszym, do którego dołączono tory! No i projektanci wpadli wreszcie na to, że parowóz powinien mieć tender. Konstrukcja pociągu była utrzymana w podobnym do dwóch poprzednich zestawów stylu, a lokomotywa i wagon pasażerski były w zasadzie kopią ich odpowiedników z setu 4758. W zestawie mieliśmy też dokładnie te same minifigurki.
Różnicę robiła stacja Hogsmeade, która w tym zestawie była budynkiem z dwoma kondygnacjami. Wyróżnikiem było też to, że do pudełka wrzucono też system 9V, dzięki któremu mogliśmy się cieszyć zdalnym sterowaniem już bez konieczności jego dokupowania. W zestawie mieliśmy również kilka unikalnych klocków, np. trzy sztuki biletu (tile 1 x 2), który można było „kupić” w specjalnym „biletomacie” na stacji.
Set składał się z 690 klocków i kosztował 120 euro.
Fajny set i siedem lat oczekiwania
Kolejny ekspres fani otrzymali w 2010 roku. Wówczas ukazał się zestaw o numerze 4841. Składał się z 646 elementów, a jego katalogowa cena to 369,99 zł.
Pociąg trzeciej generacji był bardziej dopracowany, a dodatkowo w tym ekspresie żółte klocki zostały zastąpione złotymi. W wagonie osobowym konstruktorzy zrezygnowali z podziału na przedziały, a zdejmowany był jedynie dach (a nie jak wcześniej dach i ścianki).
W zestawie było pięć minifigurek: Luny Lovegood, Ginny Weasley, Rona Weasley’a, Harry’ego Pottera i Draco Malfoy’a. Trzy pierwsze są do dziś ekskluzywne.
W komplecie mieliśmy też wiele fajnych nawiązań do serii HP, m.in. latającego Forda Anglia (z otwieranym słynnym bagażnikiem), wydanie „The Quibblera”, egzemplarz „Proroka Codziennego” z krzykliwym tytułem „Masowa ucieczka z Azkabanu”, figurkę sowy Świstoświnki, figurkę Errola, figurkę sowy Hedwigi, wózek z fasolkami Bertiego Botta czy pelerynę niewidkę.
Na kolejny duży ekspres przyszło nam czekać aż siedem lat, a w międzyczasie ukazały się dwie jego wersje mini.
W 2011 roku LEGO wypuściło polybag ze składającą się z 64 elementów wersją ekspresu do Hogwartu (numer 40028). Można go było dostać jako gratis przy zakupie zestawu LEGO 10217 Ulica Pokątna.
Pod koniec 2016 roku słynny pociąg mogliśmy natomiast znaleźć w zestawie 71247 Dimensions – Harry Potter Team Pack. Wchodzący w skład tego setu ekspres był do zbudowania z 49 klocków.
Powrót ekspresu do Hogwartu
Dopiero w 2018 roku fani otrzymali nowy ekspres z prawdziwego zdarzenia. Zestaw 75955 jest na rynku do dziś i cieszy się dość dużym uznaniem miłośników Harry’ego. Zła wiadomość jest jednak taka, że w grudniu prawdopodobnie zostanie on wycofany z produkcji.
Ten zestaw to z jednej strony naprawdę udany parowóz z wieloma detalami, a z drugiej – dość proste wagony. Osobowy ma cztery siedzenia i zdejmowany bok oraz dach. To uproszczenie spowodowało, że z 801 klocków można ułożyć jeszcze w miarę rozbudowany model peronu 9¾ wraz z kładką nad torami. Potężnym minusem tego setu jest jednak brak torów.
Wśród detali są m.in.: sekretne ruchome wejście w ceglanym murze, plakat z poszukiwanym przestępcą, stojak z gazetami, na którym leżą dwa egzemplarze „Proroka Codziennego”, czy czekoladowa żaba.
Peron ma ok. 13 cm wysokości, 31 cm szerokości i 17 cm głębokości. Ekspres do Hogwartu ma ok. 9 cm wysokości, 46 cm długości i 5 cm szerokości.
W zestawie jest sześć minifigurek: Harry’ego Pottera, Rona Weasley’a, Hermiony Granger, profesora Remusa Lupina, pani z wózkiem i Dementora. Hermiona, Remus Lupin i pani z wózkiem to figurki ekskluzywne.
Odliczanie dni do następnego ekspresu ułatwiły kalendarze
Przez kolejne cztery lata okazję do zakupu ekspresu do Hogwartu mieliśmy jedynie w kalendarzach adwentowych. Pierwszy z nich pojawił się w zestawie z 2019 roku LEGO 75964 Harry Potter – Kalendarz adwentowy. Prościutki pociąg (lokomotywa plus tender) składał się z 22 elementów.
W kalendarzu na 2021 roku (numer 76390) nie mieliśmy expresu, ale uproszczoną konstrukcję z peronem 9¾.
Już we wrześniu pojawi się kolejny kalendarz adwentowy (numer 76404), w którym znajdziemy prostą konstrukcję ekspresu do Hogwartu. Tym razem będzie to lokomotywa i namiastka peronu 9¾.
Potężny ekspres nadjeżdża, ale ze stacji się nie ruszy
Już 31 sierpnia pojawi się zestaw 76405 Ekspres do Hogwartu – edycja kolekcjonerska. Za możliwość jego ułożenia z 5129 elementów i w skali 1:32 zapłacimy 2399,99 zł. I prawdopodobnie trudno będzie o zniżkę, bo zestaw ma być ekskluzywny, czyli dostępny tylko na LEGO.com i w oficjalnych sklepach duńskiej marki.
W zestawie znajdziemy pociąg, peron i aż 20 minifigurek. Pociąg składa się z charakterystycznej czerwonej lokomotywy, wagonu-węglarki i wagonu osobowego. Skład ma 118 centymetrów długości i 26 centymetrów wysokości i 20 cm szerokości. W odróżnieniu od setu 75955 z 2018 roku ten ekspres stoi na torach. Te jednak nigdzie nie prowadzą (albo prowadzą wszędzie – to zależy już od Was), a ich rozstaw jest szerszy niż standardowy, co powoduje, że tego pociągu nie połączymy z poprzednimi (przynajmniej bez znacznych przeróbek).
Lokomotywa ma szczegółowe podwozie i dźwignię na górze, dzięki której pociąg parowy się kołysze. W tenderze przewożony jest „węgiel” zasilający pociąg.
Wagon pasażerski składa się z trzech przedziałów, a w każdym z nich przedstawiona jest kultowa scena z filmu: gdy Harry, Ron i Hermiona spotykają się po raz pierwszy, gdy profesor Lupin ratuje Harry’ego przed Dementorami w trzeciej części oraz gdy Luna ratuje Harry’ego przed zaklęciem Draco z szóstego filmu. Model przedstawia także peron 9¾ na stacji King’s Cross, gdzie dorosły już Harry i Ginny czekają z dziećmi, Lily, Jamesem i Albusem na pierwszą podróż Albusa ekspresem do Hogwartu.
Minifigurki, które znajdziemy w pudełku to postaci, które nawiązują do konkretnych części sagi o czarodzieju:
- część 1: Harry Potter, Ron Weasley, Hermiona Granger, konduktor, pani z wózkiem;
- część 3: Harry Potter, Remus Lupin, Dementor, Ron Weasley i Hermiona Granger;
- część 6: Harry Potter, Luna Lovegood, Draco Malfoy;
- część 8: Harry Potter, Ginny Weasley, Albus Severus Potter, Lily Luna Potter, James Sirius Potter i uczeń Hufflepuffu.
Zestaw zapakowany jest w duże czarne pudło sugerujące, że przeznaczony jest dla dorosłych fanów LEGO. W środku znajdziemy m.in. papierowy bilet do Hogwartu.
***
W tym roku z produkcji wyleci wiele zestawów LEGO. Ich aktualną listę znajdziecie w naszym zestawieniu Wycofań LEGO 2022.
Po więcej nowości dołączcie do naszej społeczności na Facebooku: https://www.facebook.com/klockinews
Artykuł zawiera linki afiliacyjne. Robiąc zakupy dzięki nim wspieracie tego bloga. Dzięki!
Witam w srodku artykulu napisales zestaw 75655 a zdjecie i dalsze informacje sa 75955.
Pozdrawiam
Masz rację, dzięki Bartek! 🙂