spot_img
Strona głównaNewsy11 ciekawych szczegółów na zdjęciach nowej latarni od LEGO

11 ciekawych szczegółów na zdjęciach nowej latarni od LEGO

Fani są zauroczeni. My też. Zestaw LEGO Zmechanizowana latarnia (21335) zachwyca detalami. Przyjrzeliśmy się im.

Trudno nie odnieść wrażenia, że konstruktorzy LEGO doskonale wykorzystali wszystkie 2065 elementów, z których składa się set LEGO Zmechanizowana latarnia (21335). Większość z tych smaczków widać na oficjalnych zdjęciach zestawu. Co zwróciło naszą uwagę?

Jaskinia ze skarbami

Jednolita skała, nawet ta zbudowana z naszych ulubionych klocków, byłaby nudna. Na szczęście przestrzeń pod latarnią LEGO wykorzystało (poza skryciem elementów systemu Powered Up) na jaskinię ze skrzynią ze skarbem piratów i… nietoperzem. Fajnie, choć byłoby miło, gdybyśmy w tych jaskiniach odnaleźli kiedyś coś innego niż oklepane już skrzynie.

fot. LEGO

Ruchome źródło światła

Do ostatniej chwili nie było wiadomo, czy światło latarni będzie się obracało. Dzięki zastosowaniu średniego silnika, światło obraca się na klockowej podstawce. W zasadzie samo źródło światła – LED nie jest w ruchu, ponieważ jest zainstalowane tuż pod obrotowym wózkiem (ma to sens oczywiście ze względu na kabel zasilający LED). Wytwarzane przez LED światło jest odbijane od lustrzanej naklejki na płaskim klocku 2×3, który jest już na obrotowej podstawce i kierowane do soczewki Fresnela.

Fajna funkcjonalność, która przy okazji podnosi cenę zestawu, do poziomu aż 1400 złotych.

fot. LEGO

„Palący się” kominek

Przewód ze światłami zasila nie tylko obrotowy szczyt latarni, ale też kominek w chatce latarnika. Niestety kabel między latarnią a chatką przebiega po zewnętrznej ścianie tej drugiej.

fot. LEGO

Soczewka Fresnela

Lampa na latarni ma soczewkę Fresnela (nowy klocek), która w specyficzny sposób skupia i ukierunkowuje światło. Tę soczewkę możecie kojarzyć z przejazdów kolejowych, rzutników, starszych reflektorów samochodowych, czy właśnie prawdziwych latarni morskich. W tych ostatnich była stosowana od lat 20. XIX wieku, ponieważ źródła światła potrzebowały ukierunkowania i wzmocnienia, a soczewki Fresnela zapewniały to doskonale (światło latarni było widoczne nawet z dziesięciokrotnie większej odległości). Taką soczewkę zobaczycie na przykład wspinając się na szczyt latarni w Kołobrzegu.

fot. LEGO

Klocki z unikalnymi naklejkami

W chatce latarnika znajduje się tile 2×2 z mapą oraz tile 2×4 z wyjątkowym „zdjęciem” rodziny latarnika. To – jak się okazje – jednak naklejki.

fot. LEGO

Tajemnicze nazwy

W zestawie pojawiają się dwie nazwy: „Aurora Point” nad wejściem do chatki latarnika (to print) oraz „Leda” na burcie łódki wiosłowej (to naklejka). Trudno je jednoznacznie rozszyfrować. „Aurora Point” to m.in. nazwa niewielkiej wysepki, ale nie na ocenie czy morzu, a na… jeziorze Te Anau w Nowej Zelandii. Aurora to również w mitologii rzymskiej bogini zorzy porannej, brzasku i świtu, co w pewien sposób pasowałoby do funkcji latarni. „Leda” to natomiast w mitologii greckiej królowa Sparty i kochanka Zeusa. Hm… Macie jakieś pomysły na rozszyfrowanie tych nazw?

fot. LEGO

Nowa płytka konstrukcyjna

Niebieską płytkę konstrukcyjną z oryginalnego projektu na LEGO Ideas konstruktorzy duńskiej firmy zastąpili pierwszą w historii ciemnoniebieską płytką bazową 32×32. To pierwsza od siedmiu lat nowa płytka konstrukcyjna.

fot. LEGO

Nowe minifigurki

Zarówno latarnik, jak i żeglarka (choć to bardziej wioślarka) to nowe minifigurki. Dodatkowo kapelusz żeglarki po raz pierwszy ma ciemnozielony kolor.

fot. LEGO

Łódź w nowym kolorze

W zestawie mamy również pierwszą łódź wiosłową w białym kolorze.

fot. LEGO

Zwierzaki

„Życie” na wyspie to nie tylko dwie minifigurki, ale także zwierzęta. Poza wspomnianym nietoperzem, mamy figurki kota i mewy. Są też ryby (szara w koszu przy brzegu oraz zielona na ścianie chatki latarnika), ale one raczej żywe nie są.

fot. LEGO

BHP i PPOŻ ponad wszystkim

Na parterze, przy wejściu do latarni znajdziecie… łom strażacki. Mały detal, ale pokazuje szczegółowość tego zestawu.

fot. LEGO

Na koniec warto przypomnieć, że ten set zawdzięczamy Kanadyjczykowi Sandro Quattriniemu, który w 2020 roku zgłosił swój projekt latarni na platformie LEGO Ideas. Zainspirowała go wycieczka z dzieciństwa. – Moja mama uwielbia latarnie morskie i od lat mówiła mi, abym taką zbudował. Kiedyś wybraliśmy się na wycieczkę po Półwyspie Gaspé, regionie prowincji Quebec, w którym znajdują się latarnie morskie wszystkich kształtów i rozmiarów. Odwiedziliśmy ogromne kamienne latarnie na skalistych plażach i małe, opuszczone drewniane latarnie ukryte za drzewami. Myślę, że te konstrukcje zawsze były w jakimś zakątku mojego umysłu od czasu tej podróży. Dla tego projektu chciałem uchwycić tę strzelistą kwintesencję wysokich latarni, zachowując jednocześnie ich samotną naturę.

A co w tej latarni zwróciło Waszą uwagę?

Zestaw do sprzedaży trafi 1 września. Cena katalogowa to 1399,99 złotych. Początkowo będzie udostępniany jedynie na LEGO.com i oficjalnych sklepach duńskiej marki. Po kilku miesiącach ma jednak trafić do szerokiej dystrybucji.

 

***

W tym roku z produkcji wyleci wiele zestawów LEGO. Ich aktualną listę znajdziecie w naszym zestawieniu Wycofań LEGO 2022.

Po więcej nowości dołączcie do naszej społeczności na Facebooku: https://www.facebook.com/klockinews

Artykuł zawiera linki afiliacyjne. Robiąc zakupy dzięki nim wspieracie tego bloga. Dzięki!

 

Andrzej Rembowski
Andrzej Rembowski
Dziennikarz od 25 lat, fan LEGO niemal od urodzenia. Do dziś ma łzy w oczach, gdy wspomina krokodyla z Fabulandu. W dobre dni zdarzają mu się dobre artykuły. Rzadko ma dobre dni.
PODOBNE ARTYKUŁY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POPULARNE

OSTATNIE KOMENTARZE