poniedziałek, 17 czerwca, 2024
spot_img
Strona głównaNewsyAmerykanin złożył Titanica w niecałe 11 godzin. Czy rekordy LEGO mają sens?

Amerykanin złożył Titanica w niecałe 11 godzin. Czy rekordy LEGO mają sens?

Zestaw 10294 LEGO Titanic liczy aż 9090 klocków. Paul Wimmer potrzebował dokładnie 10 godzin 46 minut i 31 sekund by go złożyć. Ustanowił w ten sposób rekord Guinnessa. Podobnych wyczynów jest więcej.

Okej, klocki składamy dla przyjemności, a nie na czas,  albo by bić inne rekordy. Ale warto czasem pokazać, że w szaleństwie LEGO nie jesteśmy sami, a wśród nas są ludzie jeszcze bardziej pokręceni.

Szalone tempo

Do nich z pewnością należy Paul Wimmer z Salisbury w Karolinie Północnej w USA. Nie jest to przypadkowy facet. Jego kanał na YouTubie All New Bricks obserwuje 1,5 miliona osób. Był już rekordzistą Guinnessa w składaniu zestawu 10276 Koloseum. Poskładanie 9036 elementów do kupy zajęło mu niecałe 14 godzin. Ten rekord stracił. Był też bliski rekordu w składaniu zestawu 75192 Sokół Millenium (7541 elementów), ale został… zdyskwalifikowany za pominięcie jednego klocka.

Amerykanin odkuł się składając set 10294 LEGO Titanic w niecałe 11 godzin. Rekord ustanowił 23 marca. Można powiedzieć, że niespełna 11 godzin to wynik kiepski, bo w tym czasie zdążyły zatonąć cztery prawdziwe statki, ale pamiętajmy, że Paul Wimmer zmagał się z największym zestawem, jaki LEGO ma w swojej ofercie (mapy świata z serii Art nie liczę). LEGO Titanic to model statku w skali 1:200 i składa się z 9090 elementów. Po wybudowaniu ma aż 135 cm długości. Do złożenia jest dużo detali, m.in. schody, kotłownia, kabiny, szalupy, basen, pokład spacerowy czy jadalnia.

Zobaczcie skrót, jak wyglądało bicie tego rekordu.

Inne rekordy LEGO

Wyczyn Amerykanina zachęcił mnie do sprawdzenia innych rekordów Guinnessa związanych z LEGO. i przeglądając oficjalną stronę Księgi Rekordów Guinnessa odniosłem wrażenie, że ustanowiono już wszystkie klockowe rekordy, jakie mogli wymyślić najbardziej szaleni fani LEGO.

Na przykład Silvio Sabba w 2018 roku ustanowił rekord w liczbie klocków dodanych do płytki. W ciągu 30 sekund ułożył ich 140. To rekord, który możecie spróbować pobić w domu. Może to jednak być trudne, bo Włoch specjalizuje się w biciu rekordów Guinnessa – na koncie ma ich już ponad 200.

Dużą odwagą wykazał się Salacnib „Sonny” Molina z USA, który wybrał się boso na spacer po klockach LEGO. Przeszedł prawie 9 kilometrów.

Największą budowlą z LEGO jest klockowa wersja Tower Bridge, którą zbudowano w 2016 roku w Solihull w Wielkiej Brytanii. Do jej powstania potrzebnych było 5,8 miliona klocków. Wymiary tego potwora to 44 na 13 metrów. Budowa zajęła stu osobom siedem miesięcy.

Pociąg LEGO, do którego dołączono największą liczbę wagonów powstał w Indiach w 2019 roku. Lokomotywa pociągnęła wówczas 69 wagonów z klocków.

Najwyższą konstrukcją z LEGO była 35-metrowa wieża wybudowana w 2015 roku w Mediolanie. Do jej stworzenia wykorzystano pół miliona klocków.

Najdroższym klockiem w historii jest brick 2 x 4 wykonany z 14-karatowego złota. Anonimowy kupiec dał za niego w 2021 roku 12,5 tys. dolarów. Te klocki były wręczane długoletnim pracownikom LEGO w latach 1979-1981. Najbardziej wartościową minifigurką jest bounty hunter Boba Fett. Wyprodukowano ich dwie sztuki w 2010 roku z 14-karatowego złota. Warte są prawie 11,5 tys. dolarów każda.

Wśród rekordzistów mamy rodaka. Konrad Pawlus ma, według Księgi Rekordów Guinnessa, największą na świecie kolekcję minifigurek. Do marca 2021 roku zebrał ich aż 5544.

A na koniec ciekawostka całkowicie od czapy. Kategoria „Największy dystans pokonany przez minifigurkę LEGO”. Trzy specjalnie wykonane minifigurki LEGO w 2011 roku na pokładzie sondy kosmicznej Juno NASA poleciały na… Jowisza. Klockowi (choć wykonani z aluminium, a nie plastiku) – bóg Jowisz, jego żona Juno i XVII-wieczny włoski naukowiec Galileo (który odkrył cztery największe księżyce Jowisza) pokonali 2,8 miliarda kilometrów.

Jeżeli jesteście ciekawi innych rekordów, to zerknijcie na oficjalną stronę Księgi Rekordów Guinessa. Interesujące rekordy możecie zobaczyć także na filmiku poniżej.

 

***

W tym roku z produkcji wyleci wiele zestawów LEGO. Ich listę znajdziecie w naszym zestawieniu Wycofań LEGO 2022.

Po więcej nowości dołączcie do naszej społeczności na Facebooku: https://www.facebook.com/klockinews

Niektóre z linków to linki afiliacyjne. Kupując za ich pośrednictwem wspierasz rozwój tego bloga. Dzięki!

 

Andrzej Rembowski
Andrzej Rembowski
Dziennikarz od 25 lat, fan LEGO niemal od urodzenia. Do dziś ma łzy w oczach, gdy wspomina krokodyla z Fabulandu. W dobre dni zdarzają mu się dobre artykuły. Rzadko ma dobre dni.
PODOBNE ARTYKUŁY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POPULARNE

OSTATNIE KOMENTARZE