wtorek, 18 czerwca, 2024
spot_img
Strona głównaHistoriaKlocki LEGO znów lecą w kosmos

Klocki LEGO znów lecą w kosmos

Cztery minifigurki LEGO „wezmą udział” w misji NASA Artemis 1, która ma rozpocząć się 29 sierpnia. Tym razem plastikowi „astronauci” polecą w kosmos, by okrążyć Księżyc.

Bezzałogowy statek Orion zostanie wystrzelony z Centrum Kosmicznego im. Kennedy’ego na Florydzie. Jego zadaniem będzie okrążenie Księżyca i bezpieczny powrót na Ziemię. W pewnym momencie Orion będzie oddalony od naszej planety o pół miliona kilometrów. W kosmosie spędzi ok. 40 dni.

Minifigurki LEGO na pokładzie Oriona

W statku umieszczona będzie ważąca ponad 50 kilogramów „kapsuła czasu”. Znajdą się w niej m.in. wydrukowana w 3D replika posągu greckiej bogini Artemidy, kamyk z wybrzeża Morza Martwego, maskotka baranka Shauna (bohatera brytyjskiej bajki), a nawet… śruba z lądownika misji Apollo 11 z 1969 roku.

fot. ESA

Możecie zapytać, po co zabierać tyle gratów w kosmos. Odpowiedź jest prosta – po powrocie na Ziemię będą służyć jako reklama eksploracji przestrzeni kosmicznej. Na przykład posąg greckiej bogini będzie wystawiony w Muzeum Akropolu w Atenach.

Do gratów oczywiście nie zaliczają się cztery minifigurki LEGO! To, że polecą w kosmos to efekt współpracy NASA z LEGO. Ich wspólne programy mają zachęcać dzieci i młodzież do nauki matematyki, fizyki, a także do zainteresowania się nowoczesną technologią i inżynierią. A trudno o lepszą promocję niż pokazanie dzieciakom, że coś co lubią leci w kosmos.

Do misji NASA Artemis 1 wybrano czworo klockowych astronautów. Dwoje z nich udało się nam zidentyfikować – na pierwszym planie macie Kate – pilota dowódcę, a za nią – Kyle’a – członka załogi. Wszystkie postaci mają printy sugerujące, że mają na sobie kombinezony NASA.

fot. NASA

Oczywiście minifigurki LEGO nie będą miały dobrego widoku, bo zostały umieszczone w specjalnym hermetycznym woreczku i wylądowały obok pozostałych fantów we wspomnianej kapsule.

fot. NASA

To nie pierwsza kosmiczna misja LEGO

LEGO nawiązało współpracę z NASA w 1990 roku. Jej efektem było m.in. wiele inicjatyw edukacyjnych dla dzieciaków i młodzieży. Najbardziej spektakularne były jednak kosmiczne podróże klocków.

W sierpniu 2011 roku trzy minifigurki poleciały w okolice Jowisza na pokładzie bezzałogowej sondy Juno. Bóg Jowisz, jego żona Juno i XVII-wieczny włoski naukowiec Galileusz (odkrył cztery największe księżyce Jowisza) byli wielkości standardowych minifigurek, ale wykonani zostali ze stopu aluminium, a nie z plastiku. 4 sierpnia 2016 ustanowili rekord Guinnessa w kategorii „Największy dystans przebyty przez minifigurkę LEGO”. Trudno go będzie pobić, bo od tego czasu wynosi 2,8 miliarda kilometrów…

fot. NASA

Klocki LEGO znalazły się także w łazikach marsjańskich Spirit i Opportunity. Na pokładzie tego pierwszego był Biff Starling, a w Opportunity działała Sandy Moondust. Biff to szary „astronauta”, który jako pierwszy „człowiek” wylądował na Czerwonej Planecie – 4 stycznia 2004 roku. Sandy również w szarym kombinezonie dołączyła do niego 20 dni później.

W 2011 roku LEGO zostało wysłane na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). Astronauci promu kosmicznego Endeavour STS-134 przewieźli na ISS 30 „zestawów”, w tym klockowy model tej stacji.

fot. LEGO

Edukacja jest ważną częścią tego, co robimy w NASA, a LEGO jest jedną z form naszych działań edukacyjnych. Myślę, że inspirowanie kolejnych pokoleń to jeden z powodów, dla których mamy stację kosmiczną – powiedział wówczas inżynier pokładowy Ron Garan.

Dzięki LEGO, on i inni astronauci badali wpływ nieważkości na proste maszyny, a wynikami dzielili się z uczniami i nauczycielami na Ziemi.

Trzy lata później pierwszy duński astronauta Andreas Mogensen zabrał na ISS 26 minifigurek LEGO, zaprojektowanych w ramach współpracy LEGO z Europejską Agencją Kosmiczną. Jednej z nich zrobił nawet zdjęcie w stanie nieważkości. Postaci LEGO były później nagrodami dla dzieci biorących udział w konkursach edukacyjnych.

fot. Andreas Mogensen/ESA

Wersje dla Ziemian

Współpraca LEGO z NASA zaowocowała także zestawami, które kupić możemy my – zwykli śmiertelnicy, którzy najdalej lecą na wczasy do Egiptu.

Przed 2010 rokiem mieliśmy całą serię LEGO Space, a w latach 2003-2006 kilka setów serii LEGO Discovery. Ale właśnie 12 lat temu LEGO w ramach serii City wypuściło pierwsze sety inspirowane dokonaniami NASA. W 2013 roku wydany został zestaw natomiast serii Cuusoo 21104 NASA Łazik marsjański Curiosity (259 elementów).

fot. LEGO

Cztery lata później ukazał się świetny set Ideas – Kobiety NASA (21312). To hołd dla pań, które miały znaczny wpływ na rozwój programów NASA – Margaret Hamilton (m.in. opracowała oprogramowanie pokładowe lotu Apollo 11), Nancy G. Roman („matka teleskopu Hubble’a”), Sally Ride (pierwsza Amerykanka i trzecia w ogóle kobieta w kosmosie) i Mae Jemison (pierwsza Afroamerykanka w przestrzeni kosmicznej).

fot. LEGO

W 2017 roku zadebiutował set Ideas Apollo Saturn V (21309). W 2020 roku został wznowiony jako zestaw o numerze 92176.

Poniżej lista dostępnych zestawów LEGO na licencji NASA. „EOL” oznacza, że zestaw prawdopodobnie wypada w tym roku z produkcji:

Więcej o misjach kosmicznych przeczytacie m.in. na stronach NASA i ESA.

***

W tym roku z produkcji wyleci wiele zestawów LEGO. Ich aktualną listę znajdziecie w naszym zestawieniu Wycofań LEGO 2022.

Po więcej nowości dołączcie do naszej społeczności na Facebooku: https://www.facebook.com/klockinews

Artykuł zawiera linki afiliacyjne. Robiąc zakupy dzięki nim wspieracie tego bloga. Dzięki!

Andrzej Rembowski
Andrzej Rembowski
Dziennikarz od 25 lat, fan LEGO niemal od urodzenia. Do dziś ma łzy w oczach, gdy wspomina krokodyla z Fabulandu. W dobre dni zdarzają mu się dobre artykuły. Rzadko ma dobre dni.
PODOBNE ARTYKUŁY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POPULARNE

OSTATNIE KOMENTARZE