wtorek, 18 czerwca, 2024
spot_img
Strona głównaHistoriaNajnowszy GwP LEGO. Kim są Tahu i Takua?

Najnowszy GwP LEGO. Kim są Tahu i Takua?

Jeżeli zastanawialiście co to do cholery za dwa dziwadła serii Bionicle, które wkrótce będą gratisem przy zakupach LEGO, to spieszymy z próbą wyjaśnienia.

Fani serii Bionicle znają tę legendę. Dla pozostałych maniaków LEGO gratis jest tajemniczy i szkaradny. Gdy poznacie stojącą za nim historię, to nadal będzie on paździerzem, ale przynajmniej bardziej zrozumiałym.

Set LEGO 40581 BIONICLE – Tahu i Takua składa się z 219 elementów i będzie dostępny od 27 stycznia jako GwP. Z klocków będziemy mogli zbudować Tahu i Takuę na niewielkiej podstawce, która ma imitować ich surfowanie po lawie.

Brzmi tajemniczo, prawda? Pewnie dlatego, że ominął Was czas, gdy seria Bionicle była popularna. Jej wydawanie LEGO rozpoczęło w 2001 roku. Do 2016 roku, gdy seria została zakończona, ukazało się aż 311 zestawów. Duńczycy mocno ją promowali, dając licencję na 54 komiksy, 43 książki, sześć gier wideo, cztery filmy, a nawet serial (możecie go obejrzeć na Netflixie).

Bionicle to skrót z angielskiego Biomechanical Chronicle (Biomechaniczna Kronika). Nazwa dość mroczna, ale miała nawiązywać m.in. do wyglądu postaci, które w dużej mierze opierały się na konstrukcyjnych rozwiązaniach znanych z serii Technic. Trzeba przyznać, że niektóre zestawy były znakomite i mogły skraść niejedno klockowe serce.

Ważna uwaga od naszego Czytelnika Juliusza – GwP nawiązuje do pierwszej generacji. To trochę porządkuje opisaną w tym tekście legendę Bionicle. Rozgrywająca się na wyspie Mata Nui historia to już bowiem druga generacja. Wyspę zamieszkują w niej Matoranie. Na ich duszyczki czyha Makuta – główny czarny charakter, który był dobry, ale mu odbiło, bo… założył maskę o zbyt dużej mocy. Odpowiednie maski mają natomiast Toa, czyli sześciu głównych pozytywnych herosów, wśród których jest nasz czerwony Tahu – toa ognia.

Jak podkreśla Juliusz, wspólna historia Tahu i Takui to jednak pierwsza generacja. W niej Makuta był tak naprawdę całą masą różnorakich istot. Takua był natomiast pierwszym, stworzonym przez Wielkie Istoty Matoraninem. To on pracował nad konstrukcją Wszechświata Matoran, co w sumie nie ma tak dużego znaczenia, jak fakt, że miał też robotę w Ta-Metru – reprezentującej ogień (i tym samym Tahu) części miasta Metru Nui. W późniejszym okresie Takua przemienił się w siódmego herosa – Takanuvę, toa światła.

Zestaw LEGO 40581 BIONICLE – Tahu i Takua będzie do zdobycia od 27 stycznia do 9 lutego na stronie LEGO i prawdopodobnie także w stacjonarnych sklepach Duńczyków za wydane min. ok. 470 złotych (zakupy ograniczone do serii: City, Classic, Creator, DOTS, Friends, Monkie Kid i Ninjago).

Same postacie dostępne w zestawie są proste i jedynie w bardzo mglisty sposób nawiązują do udanych setów, które przed laty mogli składać fani Bionicle. Dla porównania macie Tahu z obecnego GwP i setu z 2016 roku (71308).

Podsumowując, fani Bionicle z pewnością z rozrzewnieniem patrzą na nowy gratis LEGO i wielu z nich po niego sięgnie. Jeżeli jednak Wasze dzieciństwo nie przypadło na czas triumfu tej serii i nie przepadacie za połączeniem środków psychotropowych z alkoholem, to raczej dacie sobie spokój z tym GwP.

***

W tym roku z produkcji wyleci wiele zestawów LEGO. Ich aktualną listę znajdziecie w naszym zestawieniu Wycofań LEGO 2023.

Po więcej nowości dołączcie do naszej społeczności na Facebooku: https://www.facebook.com/klockinews

Artykuł zawiera linki afiliacyjne. Robiąc zakupy dzięki nim wspieracie rozwój tego bloga. Dzięki!

Andrzej Rembowski
Andrzej Rembowski
Dziennikarz od 25 lat, fan LEGO niemal od urodzenia. Do dziś ma łzy w oczach, gdy wspomina krokodyla z Fabulandu. W dobre dni zdarzają mu się dobre artykuły. Rzadko ma dobre dni.
PODOBNE ARTYKUŁY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POPULARNE

OSTATNIE KOMENTARZE