poniedziałek, 17 czerwca, 2024
spot_img
Strona głównaNewsyPETA twierdzi, że sety LEGO Farma zakłamują rzeczywistość

PETA twierdzi, że sety LEGO Farma zakłamują rzeczywistość

Zdaniem przedstawicieli organizacji zajmującej się prawami zwierząt, zapowiadane na czerwiec premiery z serii City LEGO Farma tworzą wśród dzieci nierealny obraz produkcji mięsa, mleka i jaj.

Grupa zajmująca się prawami zwierząt skrytykowała Lego za „wiejskie” zestawy, ponieważ – jej zdaniem – wprowadzają one dzieci w błąd.

O które sety chodzi?

1 czerwca zadebiutują trzy zestawy nawiązujące do tematy farmerskiej. To: 60344 Kurnik z kurczakami, 60345 Furgonetka na targu, 60346 Stodoła i zwierzęta gospodarskie. Aktywistom PETY-y nie spodobał się szczególnie ten ostatni.

W zestawie mamy klocki, które umożliwiają zbudowanie stodoły, szklarni, traktora i przyczepy, a także cztery minifigurki, oraz m.in. owcę, jagnię, świnie, prosię i krowę. Na zdjęciach reklamujących zestaw zwierzaki są dopieszczane przez farmerów i ogólnie jest sielanka. To – w ocenie PET-y – „wybiela przerażającą rzeczywistość życia i śmierci zwierząt hodowanych na żywność”.

fot. LEGO

Dlaczego set nie spodobał się obrońcom zwierząt

O sprawie poinformował brytyjski „Daily Mail”. Dziennikarze opublikowali list Mimi Bekhechi, wiceszefowej PETA UK, do Nielsa Christiansena, dyrektora generalnego Grupy Lego. Czytamy w nim: „Hodowla zwierząt to krwawy, okrutny biznes i w 2022 roku żadna firma nie powinna go promować, zwłaszcza wśród dzieci”. Dodała, że ​​zawarte w zestawie scenki z życia farmy „przesłaniają prawdę o kurczakach trzymanych w klatkach, świniach w ciasnych kojcach i krowach wysyłanych do rzeźni”. Jej zdaniem, „te tradycyjne zabawki wybielają przerażającą rzeczywistość życia i śmierci zwierząt hodowanych na żywność, a zanim dzieci poznają prawdę, są tak przyzwyczajone do spożywania mięsa, jaj i mleka zwierząt, że często tego nie kwestionują”.

LEGO nie odniosło się oficjalnie do tego listu.

Warto podkreślić, że w czerwcu LEGO wypuszcza też zestawy, które wprost traktują o szacunku do zwierząt. To m.in. z serii City 60353 Misja ratowania dzikich zwierząt czy zestawy z serii Duplo, które prezentują maluchom zwierzęta z całego świata.

A jakie jest Wasze zdanie?

***

W tym roku z produkcji wyleci wiele zestawów LEGO. Ich aktualną listę znajdziecie w naszym zestawieniu Wycofań LEGO 2022.

Po więcej nowości dołączcie do naszej społeczności na Facebooku: https://www.facebook.com/klockinews

Andrzej Rembowski
Andrzej Rembowski
Dziennikarz od 25 lat, fan LEGO niemal od urodzenia. Do dziś ma łzy w oczach, gdy wspomina krokodyla z Fabulandu. W dobre dni zdarzają mu się dobre artykuły. Rzadko ma dobre dni.
PODOBNE ARTYKUŁY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POPULARNE

OSTATNIE KOMENTARZE