spot_img
Strona głównaNewsyWidzieliśmy Mona Lisę od LEGO. Czego możemy się spodziewać?

Widzieliśmy Mona Lisę od LEGO. Czego możemy się spodziewać?

Mieliśmy okazję zobaczyć zestaw LEGO 31213 Mona Lisa. Klockowa mozaika słynnego obrazu udowadnia, że pewne tematy są trudne do uchwycenia w plastikowej formie.

Mona Lisa to obraz olejny namalowany przez Leonarda da Vinci w latach 1503-1507. Przedstawia prawdopodobnie Lisę Gherardini – żonę florenckiego kupca Francesca Gioconda. Jest jednym z najsłynniejszych dzieł renesansu i obrazów w ogóle. Od 1797 roku znajduje się w paryskim Luwrze. Wart może być nawet miliard dolarów.

oryginalny obraz

Trudno naturalnie oczekiwać, by wyceniona na niecałe 500 zł, klockowa wersja choć mgliście nawiązywała do tego poziomu. Na zdjęciach, których ze względów prawnych nie możemy Wam jeszcze pokazać, ten zestaw nie oddaje jednak w pełni klimatu oryginału. Na pierwszy rzut oka, kolorystycznie znacznie różni się od pierwowzoru. W dziele da Vinci w tle mamy krajobraz w stonowanych, ciepłych barwach – oliwkowej, zieleniach, brązach. W wersji LEGO kolory są znacznie żywsze – błękitne, jasnoniebieskie, jasnoszare. Poza tym większość elementów zawartych w oryginalnym tle (ścieżki, potoki) nie jest odwzorowana w modelu LEGO.

Postura Mona Lisy jest natomiast oddana całkiem nieźle. Gorzej jest z detalami. Oryginał ma pociągłą twarz, a wersja z klocków – niemal okrągłą. Ale nie to jest jej głównym problemem. Czoło i prostokątny nos z klocków wystają z twarzy w dość komiczny sposób. Bardziej przypomina to górną część twarzy Masona Vergera z „Hannibala” niż element twarzy pięknej Toskanki. Na plus z pewnością są usta i charakterystyczne oczy, które są nadrukami i pasują do twarzy. Dość zabawnie wyglądają natomiast study na dłoniach, przez które można odnieść wrażenie, że Mona Lisa ma kurzajki.

Klockowy obraz jest w złotej, ozdobnej ramie, która wygląda zacnie. Model ma 30 cm szerokości i 43 cm wysokości.

Zestaw LEGO 31213 Mona Lisa składa się z 1503 klocków i katalogowo kosztować będzie 479,99 zł. Zadebiutować ma 1 czerwca.

Podsumowując, naprawdę trudno oddać z klocków geniusz Leonarda da Vinci. Nikt przy zdrowych zmysłach na to nie liczy. Jeżeli więc chcecie mieć udaną klockową ozdobę, którą każdy rozpozna, to z pewnością warto będzie sięgnąć po ten zestaw. Jeżeli jednak jesteście żądnymi detali koneserami sztuki i olejny oryginał Was zachwyca, to ten set może Was po prostu rozbawić.

Więcej zapowiedzi na 2024 rok znajdziecie tutaj>>.

***

W tym roku z produkcji wyleci wiele zestawów LEGO. Ich aktualną listę znajdziecie w naszym zestawieniu Wycofań LEGO 2024.

Po więcej nowości dołączcie do naszej społeczności na Facebooku: https://www.facebook.com/klockinews

Artykuł zawiera linki afiliacyjne. Robiąc zakupy dzięki nim wspieracie rozwój tego bloga. Dzięki!

Andrzej Rembowski
Andrzej Rembowski
Dziennikarz od 25 lat, fan LEGO niemal od urodzenia. Do dziś ma łzy w oczach, gdy wspomina krokodyla z Fabulandu. W dobre dni zdarzają mu się dobre artykuły. Rzadko ma dobre dni.
PODOBNE ARTYKUŁY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

POPULARNE

OSTATNIE KOMENTARZE